Aktualności

X Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej w Milejowie

Uczestnicy Centrum w Jaszczowie wzięli udział w tegorocznym konkursie Pieśni Patriotycznej z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości  przez Polskę , organizowanym online przez Stowarzyszenie Forum Kobiet Gminy Milejów przy współpracy z GOK Milejów .Nasz zespół wokalny COMowianie z piosenką ,,Przybyli ułani pod okienko” dostał się do ścisłego finału, zaś jeden z uczestników (p.Adam Richaud) został wyróżniony za wykonanie utworu ,,Serce w plecaku”. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w przeglądzie. Życzymy także dalszych sukcesów.

obrazek
obrazek

11 Listopada w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym

11 listopada to to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów. 
 Z tej okazji  w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym odbyła się akademia
z czynnym udziałem mieszkańców. Podczas występu nie zabrało wierszy oraz pieśni patriotycznych 🇵🇱.

obrazek
obrazek

XV Przegląd Poezji Recytowanej i śpiewanej Osób Niepełnosprawnych
„O Księżyc Twardowskiego” – Biszcza 16.10.2021 r.

W dniu 16.10.2021 r. uczestnicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego wzieli czynny udział w  XV Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „ O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy.

Przegląd został zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Biszczy i Fundację na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy Otwórzmy Swoje Serca w Zamościu.
W przeglądzie wystąpiły placówki, prezentując utwory poezji recytowanej
i śpiewanej ks. Jana Twardowskiego, innych autorów lub twórczość własną.

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie przedstawili dwa utwory: Adam Rachaud wykonał piosenkę w języku angielskim „You raise me up” oraz Sławomir Jasielski recytował wiersz pt. „Śieszmy się” ks. Jana Twardowskiego. Nasi uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. To piękne wydarzenie i wspaniała atmosfera na długo pozostanie w naszej pamięci.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Pan Adam oraz Pan Sławomir odbierają upominki

Dzień Chłopaka

30 września w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym obchodzimy  dzień naszych panów. Działając nieszablonowo udało nam się  ich zaskoczyć miłym upominkiem. Panowie –  W Dniu Waszego  Święta wszystkiego naj… naj… naj…

obrazek
obrazek
obrazek

Dzień ziemniaka

Dzień Ziemniaka – to okazja do zrobienia pysznych placków ziemniaczanych. Niezapomniany smak tego dania uatrakcyjniły gry, zabawy i zgadywanki, gdzie główną rolę odegrały oczywiście ziemniaki.  Wspólne zajęcia wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników, wzmacniają ich poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne możliwości. Uczą odpowiedzialności i zaradności życiowej oraz rozwijają umiejętność wzajemnej współpracy. Prowadzone treningi rozwijają cierpliwość samodzielność oraz wytrwałość i kształtują cechy pożądane w relacjach społecznych, takie jak współpraca i odpowiedzialność.

obrazek
obrazek
obrazek

Jesienne dekoracje

Korzystając z jesiennych darów natury uczestnicy Centrum wykonali wraz z opiekunami dekoracje z jarzębiny, kasztanów, orzechów, liści, żołędzi i innych materiałów przez siebie zebranych podczas wspólnych spacerów po pobliskich lasach. Wspólnie wykonane ozdoby wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników, wzmacniają ich poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne możliwości. Wykonane prace będą cieszyć oko i wyglądać przepięknie w naszym ośrodku.

obrazek
obrazek
obrazek

Zajęcia krawieckie

Podczas zajęć z krawiectwa i robótek ręcznych uczestnicy pod okiem opiekunów i specjalistów zaprojektowali i  uszyli dekoracyjne poduszki z motywami zwierzęcymi .Uczestnicy zajęć z pewnością będą mieli od dziś kolorowe sny.

obrazek

Obchody Pierwszej Rocznicy Działalności Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie

Rok działalności Centrum za nami jest więc okazja do podsumowań i refleksji! COM to przede wszystkim pomoc i wsparcie dla osób z niepełnosprawnością  z terenu naszego powiatu oraz ich najbliższych. Działamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym oraz umiarkowanym. Najważniejsi są uczestnicy COM, którym ośrodek służy.  Siłą napędową dalszego działania i rozwoju placówki jest  radość i szczęście uczestników zajęć dziennych, jak i mieszkańców placówki  Ośrodek  to także nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności, oraz co należy podkreślić odciążenie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Uroczystość zorganizowana z tej okazji dała możliwość, by szerzej zaprezentować działalność tej placówki i podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania i wspierają ją w sprawnym działaniu.

             Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne łączy niezależne zamieszkanie z opieką i wsparciem, którego te osoby potrzebują. Jest alternatywną formą pobytową dla osób z niepełnosprawnością. Korzystanie z placówki daje możliwość przebywania między ludźmi o podobnych problemach i ograniczeniach. Obecnie z usług  COM korzysta 18 osób z niepełnosprawnością w tym 10 osób korzysta z zajęć podczas pobytu dziennego 7 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie. Dysponujemy również 8 miejscami całodobowymi, gdzie poprzez zamieszkanie w jednoosobowych pokojach o wysokim standardzie, osoby czują się tak jak w domu bo taki jest główny cel ośrodka. Mieszkańcy objęci są kompleksową opieką ze strony kadry ośrodka, funkcjonując mają prawo do swojego trybu dnia, swoich przyzwyczajeń, oraz prywatności. Usługi świadczone w COM są różnorodne i dostosowane do potrzeb uczestników pozwalają na rozwój osobisty, chociażby poprzez naukę nowych umiejętności czy też podtrzymywanie umiejętności zdobytych wcześniej np. w zakresie czynności życia codziennego i funkcjonowania w życiu. Przeprowadzane są różnego rodzaju treningi, min. Trening umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych. Organizowane są aktywne formy spędzania czasu.  Mimo wielu przeszkód wynikających z faktu że zaczęliśmy funkcjonować  jako pierwszy ośrodek w Polsce stworzyliśmy prężnie działającą placówkę. Z naszego doświadczenia chętnie korzystają samorządy z całej Polski. Wytyczyliśmy nowe ścieżki i trendy wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Pierwszy rok działalności placówki świętowaliśmy wspólnie z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim, dyrektorem oddziału PFRON w Lublinie Małgorzatą Paprotą oraz Andrzejem Mirosławem, kierownikiem w departamencie zdrowia i polityki społecznej w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy jednostek powiatowych, kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz delegacje z sąsiednich samorządów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie i działanie Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego. Dziękujemy także personelowi, który dba o dobro podopiecznych.

Wycieczka do Polskiego Parku Narodowego

Korzystając z ciepłych dni lata wybraliśmy się wraz z uczestnikami Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Jaszczowie na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym. Na miejscu czekał na nas Podleśniczy w roli przewodnika przybliżył nam zagadnienia dotyczące przyrody. Następnie wszyscy wybraliśmy się na ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik” licząc ok 2,5 km będąca najkrótszym wariantem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych . Największą atrakcja ścieżki dydaktycznej „Dąb Dominik” jest zarastające Jezioro Moszne. Wędrowaliśmy do niego drogą leśną oraz drewnianymi kładkami. Po drodze mogliśmy obserwować mchy torfowców oraz grądy jak również torfianki. W drodze powrotnej  zjedliśmy obiad  eleganckiej restauracji w Urszulinie. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu. Mamy nadzieje, iż wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej równie interesującej wycieczce po naszym rejonie.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

„Medicus curat, natura sanat” 

– „Lekarz leczy natura uzdrawia” – Hipokrates

Wiosna w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym

Tworzenie rabat, sadzenie ziół i warzyw, pielęgnowanie ogrodu, zajęcia wśród roślin a to wszystko działo się w ramach zajęć z hortiterapii dla uczestników Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie. W ramach działań rehabilitacyjnych i nauki samodzielności podopieczni COM zajęli się założeniem ogródka warzywnego oraz pielęgnacją ogrodu. Drobne prace w ogrodzie pod czujnym okiem opiekunów były czynnikiem relaksującym i motywującym do ćwiczeń, pracy i własnej inicjatywy. Wspólna praca kadry i podopiecznych oraz  jej efekty dały wszystkim wiele radości i satysfakcji.  Dbanie o rośliny ale też przebywanie wśród nich sprzyja poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego każdego człowieka. Jest formą uzupełniającą rehabilitację a zarazem narzędziem terapeutycznym dla osób z niepełnosprawnością.

obrazek
obrazek
obrazek

Powiat Łęczyński laureatem konkursu „Innowacyjny Samorząd”

Powiat Łęczyński zajął III miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej S.A.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 400 jednostek samorządowych.
W kategorii „Powiaty” uznanie zdobył projekt, zgłoszony przez Powiat Łęczyński, pt. „Powstanie pierwszego w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie”. Podczas gali rozdania nagród, Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski podziękował osobom, które przyczyniły się do utworzenia COM, a w szczególności: Marlenie Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Pawłowi Wdówikowi Wiceministerowi w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Krzysztofowi Michałkiewiczowi Prezesowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

GRATULUJEMY!

obrazek

22 marca obchodziliśmy w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym Pierwszy Dzień Wiosny. Uczestnicy na zajęciach wykonali kolorowe kwiaty z papieru oraz Marzannę którą utopili w  symboliczny sposób. Nie zabrakło również rozmów i wspomnień z dawnych lat.

obrazek
obrazek

WYRÓŻNIENIE DLA UCZESTNIKÓW

Miło nam poinformować, iż prace Naszych Uczestników otrzymało wyróżnienie w kategorii grupowej w ramach Gminnego Konkursu Tradycje Wielkiej Nocy 2021. Komisja oceniała zgodność z tematyką, zastosowanie materiałów, kreatywność, estetykę oraz oryginalność. Otrzymane Wyróżnienie motywuje Naszych uczestników do dalszej pracy.

Bardzo dziękujemy za otrzymane wyróżnienie.

WARSZTATY KULINARNE

W dniu dzisiejszym w związku z obchodzonym Dniem Piekarza i Cukiernika-tj. św. Klemensa –  w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym zostały zorganizowane zajęcia kulinarne. Pod czujnym okiem i z pomocą opiekunów zostały przygotowane smakowite muffinki oraz pyszny chleb oraz bułeczki, które później wszyscy wspólnie kosztowali. Głównym celem zajęć było podtrzymywanie zaradności i samodzielności życiowej.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

WALENTYNKI W CENTRUM OPIEKUŃCZO – MIESZKALNYM

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Walentynki kojarzą się z atmosferą miłości i bliskości. Święto to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla ludzi młodych-osoby starsze i niepełnosprawne również spędzają je w sposób wyjątkowy. Obchody święta zakochanych w COM upłynęły w przyjacielskiej atmosferze i doskonałych nastrojach. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, wyklejanek, róż z papieru jak również spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć.

TŁUSTY CZWARTEK

W dniu 9 lutego 2021 r. mieszkańcy  i pracownicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego godnie z polską tradycją Tłustego Czwartku przygotowali słodki poczęstunek. Pod okiem kadry uczestnicy obserwowali jak należy przygotować ciasto drożdżowe, żeby dobrze wyrosło, formowali pączki a potem je smażyli. Zgodnie z tradycją, nie licząc kalorii zajadaliśmy się pysznymi pączkami i faworkami. W miłej i rodzinnej atmosferze degustowali własnoręcznie przygotowane słodkości. Z uśmiechem i w doskonałych humorach świętowaliśmy ten radosny i bardzo miły dzień.

obrazek

ŚWIĘTA JUŻ BLISKO……

Ostatni tydzień był dla mieszkańców Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie bardzo pracowity. W rodzinnej domowej atmosferze przy pomocy personelu mieszkańcy uaktywnili swoje zdolności kulinarne przy pieczeniu i dekorowaniu pierników.  Powstały też piękne ozdoby świąteczne – stroiki , kartki świąteczne, bombki czy też choinki wykonane
z piór. Wspólnie spędzony czas, dzielenie się radością i energią płynącą
z serca zaowocowały pięknymi dekoracjami świątecznymi. W ramach alternatywnych form wsparcia dla uczestników pobytu dziennego przy zachowaniu reżimu sanitarnego zostały przekazane drobne świąteczne upominki.

COM w Jaszczowie otwarty

Otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie było okazją do wizyty w powiecie łęczyńskim Pawła Wdówika Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Krzysztofa Michałkiewicza Prezesa PFRON oraz Lecha Sprawki Wojewody Lubelskiego.

Materiał informacyjny COM Jaszczów

Powiat Łęczyński podejmuje inicjatywy mające na celu szeroko zakrojone działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami poprzez wspieranie Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej i Spółdzielni Socjalnej „Pod dobrym adresem”, opiekę asystencką, programy aktywizacyjne czy też budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie.

Utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców powiatu i stanowi uzupełnienie istniejących już form wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Na podstawie przeprowadzonych analiz ustalono, iż na terenie powiatu łęczyńskiego jest ok. 300 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym, które mogłyby skorzystać z usług oferowanych przez COM. Funkcjonowanie COM będzie odgrywało ważną rolę w życiu osób z niepełnosprawnością, a także ich rodzin. Zakres świadczonych usług, w formie pobytu dziennego i całodobowego, uzupełni istniejący system wsparcia. Realizowane formy pomocy i terapii znacznie poprawią jakość życia tych osób w środowisku rodzinnym oraz przyczynią się do rozwoju wielu pozytywnych cech społecznych. Ponadto pozwolą na zwiększenie aktywności i realizację życia na miarę własnych potrzeb i możliwości, stworzą warunki do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania poprzez zorganizowaną pomoc instytucjonalną.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status