?>

Aktualności

DZIEŃ DZIECKA W CENTRUM

1 czerwca, to jak się okazuje, święto nie tylko dzieci. Uczestnicy i mieszkańcy COM podczas imprezy integracyjnej na świeżym powietrzu świetnie bawili się w rytm znanych i lubianych przebojów, również z lat młodzieńczych. Uczestnicy w ramach zajęć relaksacyjno- sportowych puszczali bańki mydlane, wspominając wspólne zabawy z lat dziecięcych. Zajęcia w plenerze poprzedziła prezentacja zdjęć i pokaz slajdów, wykonanie autoportretu ,,Dawniej a Dziś” oraz rozmowy i pogadanki związane tematycznie z Dniem Dziecka. Dzisiejszy dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników jak i opiekunów, gdyż była to podroż sentymentalna w naszą dziecięcą przeszłość.  

obrazek
obrazek
obrazek

FESTYN INTEGRACYJNY

Dnia 25 maja grupa uczestników Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego wzięła udział w Festynie Integracyjnym „Kiedy w duszy się raduje, kolorami świat maluję….”. Organizatorem festynu byli:  Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci, Młodzieży i ich Rodzin SENSUS we współpracy z Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Łęcznej.

Podczas festynu nasz uczestnik Adam Richaud zaprezentował trzy utwory muzyczne otrzymując gromkie brawa. W trakcie tego wydarzenia mieliśmy okazję zintegrować się z innymi grupami osób niepełnosprawnych, nawiązać nowe znajomości, a także spotkać się ze znajomymi wymieniając doświadczenia. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach jest dla nas bardzo ważne i nie wątpliwie wzmacnia poczucie własnej wartości uczestników.

Występ artystyczny na Pikniku z Produktem Polskim w Łęcznej

W niedzielę 14 maja 2023 roku reprezentacja Uczestników Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie wzięła udział w Pikniku z Produktem Polskim, który odbył się na placu pod Starostwem Powiatowym w Łęcznej. Nasi Uczestnicy wraz z opiekunami czynnie uczestniczyli w tym wydarzeniu, po raz pierwszy zaprezentowali się jako grupa artystyczna. Wykonali trzy piosenki, podczas których śpiewał i grał na akordeonie Pan Adam Richaud oraz wszyscy zatańczyli jeden taniec „Fly”. Niektórzy Uczestnicy po raz pierwszy mieli okazję wystąpić publicznie i towarzyszyła im trema, z którą poradzili sobie wyśmienicie. Podczas tego Pikniku mieliśmy okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym 18 Dywizji Zmechanizowanej im. generała broni Tadeusza Buka, zwiedzając różne pojazdy bojowe. Nasze wspólne wyjazdy i uczestniczenie w takiego typu imprezach pozwala nam na lepszą integrację grupy, przeżycie dużych emocji i wrażeń oraz zapoznanie się z naszą kulturą i tradycją.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Zajęcia z Carvingu

W cotygodniowych zajęciach kulinarnych uczestnicy pobytu dziennego jak i całodobowego poznawali podstawy carvingu. Carving – jest umiejętnością artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z Dalekiego Wschodu, która ćwiczy cierpliwość, precyzję ruchów jak i rozwija wyobraźnię. Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem rodzimych warzyw i owoców. Uczestnicy zapoznali się z podstawowym sprzętem do carvingu i uczyli się go używać. Wszyscy z zaangażowaniem wzięli udział w zajęciach a wykonane przez siebie ozdoby zjedli z smakiem. Wykonywane czynności w formie zabawy dostarczyły uczestnikom mnóstwo radości i satysfakcji.

obrazek
obrazek

POWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

Delegacja uczestników wraz z opiekunami w dniu 19 kwietnia wzięła udział w Powiatowych Obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – Festiwal Twórczości Artystycznej – ,,To, co mi w duszy gra…” organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Łęcznej oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Łęcznej. Wydarzenie miało na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej na problemy zdrowia psychicznego.  Podczas tegorocznych obchodów jeden z naszych uczestników Pan Adam Richaud  zaprezentował trzy utwory muzyczne, po wykonaniu których otrzymał gromkie brawa. Na prezentowanym  przez nas stoisku znalazły się prace wykonywane na zajęciach terapeutycznych  w Centrum przez uczestników pobytu dziennego oraz całodobowego. Wydarzenie to miało charakter integracyjny- wspólne tańce, rozmowy oraz wymiana doświadczeń sprawiły, iż wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina. 

obrazek
obrazek
obrazek

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego przesłaniem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej na problemy zdrowia psychicznego. Symbolem tego Dnia jest kolor niebieski. Aby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu organizowane są akcje – „Zaświeć się na niebiesko”. Nasi uczestnicy także włączyli się w tą akcje przygotowując dekoracje sali w kolorze niebieskim, a także elementy ubioru jaki mieli na sobie miały właśnie odcienie tego koloru. Pamiątkowe zdjęcie wyraża naszą solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

obrazek

SUKCES UCZESTNIKA POBYTU DZIENNEGO

Pan Adam Richaud uczestnik pobytu dziennego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie w dniu 31.03.2023r odebrał zaszczytny tytuł Osobowość Roku 2022 w Powiecie Łęczyńskim w kategorii Kultura. Wyróżnienia zostało przyznane za przełamywanie barier przez osoby z niepełnosprawnościami poprzez m.in występ na 25. Spotkaniu z Piosenką Dom. Jego wykonanie utworu „Polskie kwiaty” zachwyciło publiczność.

Jak Pan Adam mówi o sobie – „Największą moja pasją jest śpiew, muzyka. Występowałem, śpiewałem w różnych zespołach muzycznych, między innymi z fundacją braci Golców.  Obecnie uczęszczam do Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Jaszczowie, gdzie realizuje swoje zainteresowania i rozwijam pasje wokalne”

obrazek

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

W dniu 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Cała społeczność Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego także włączyła się w „Kolorową Akcje”, zakładając kolorowe skarpetki nie do pary wyrazili tolerancję, solidarność z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami. Uczestnicy w geście solidarności wykonali kartki pełne ciepłych słów skierowanych w stronę osób dotkniętych Zespołem Downa.

21 marca jest także pierwszym dniem kalendarzowej Wiosny. W tym dniu uczestnicy wykonali zgodnie ze zwyczajem Marzannę, którą następnie w symboliczny sposób utopili w wodzie. W ten sposób pożegnaliśmy Zimę a pełni radości i nadziei powitaliśmy Wiosnę. 

obrazek

DZIEŃ MĘŻCZYZNY

W ramach wdzięczności za pięknie przygotowany Dzień Kobiet Panie z Centrum zorganizowały krótką część artystyczną z okazji Dnia Mężczyzny. Nie zabrakło upominków oraz miłych słów skierowanych do Panów. Wszyscy uczestnicy kosztując słodki poczęstunek integrowali się, rozmawiali na interesujące ich tematy oraz żartując miło spędzali czas. 

Drodzy Panowie ! Samych wspaniałych i słonecznych dni, słońca w błękicie, uśmiechu przez calutkie życie. Niech Wam się spełnia wszystkie marzenia no i przede wszystkim najlepsze życzenia!  

obrazek
obrazek
obrazek

DZIEŃ KOBIET

„8 marca dzień radosny,

dużo kwiatów, dużo wiosny.

Niech dla Was słońce świeci,

niech Wam czas radośnie leci”.

Panowie z Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego również zadbali o to aby ten  wyjątkowy dzień przebiegł w odświętnej atmosferze. Uczestnicy przygotowali dla Pań krótka część artystyczną, w czasie której ujawnili swoje zdolności teatralne oraz muzyczne. Panowie wręczyli Paniom kwiaty oraz drobne własnoręcznie przygotowane upominki. Niespodzianki te niewątpliwie wprawiły nasze uczestniczki w dobry nastrój i przyczyniły się do poprawy ogólnego samopoczucia. Bardzo Serdecznie Dziękujemy Panom za zorganizowanie tak miłego dnia!   

obrazek

 

ZABAWA WALENTYNKOWA

W Centrum odbyła się Zabawa Walentynkowa zorganizowana przez zespół wspierająco- aktywizujący COM. Uczestnicy, zarówno pobytu dziennego jak i całodobowego zaangażowali się w przygotowania zabawy karnawałowo – walentynkowej, wspólnie dekorowali salę oraz przygotowywali stroje. Nie zabrakło czerwonych serc oraz kartek walentynkowych wyrażających sympatię bliskiej osobie. Uczestnicy podczas terapii kulinarnej przygotowywali słodki poczęstunek. Walentynki upłynęły w bardzo serdecznej, pełnej radości atmosferze.

obrazek
obrazek

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W CHEŁMIE

Uczestnicy Centrum w dniu 25 stycznia wzięli udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Gloria” organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Chełmie. Nasze Centrum reprezentowali : solista Adam Richaud w towarzystwie zespołu uczestników w składzie : Dorota Siedlecka, Wiktor Kowalski, Ewelina Mazurek, Robert Dobosz.  Uczestnicy zaprezentowali dwa utwory „Pastorałka od serca do ucha” oraz „Do szopy do szopy wszyscy”. Za udział w przeglądzie otrzymali  upominki indywidualne oraz dyplom i statuetkę dla Centrum.  Po zakończonych występach uczestnicy integrowali się w takcie wspólnej zabawy tanecznej. 

obrazek

SPOTKANIE NOWOROCZNE W DĄBROWEJ

W dniu 13 stycznia uczestnicy pobytu dziennego oraz całodobowego Centrum wraz z opiekunami, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie w woj. łódzkim. Delegacja naszych uczestników wzięła udział w oficjalnym rozstrzygnięciu III Wirtualnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych organizowanego przez DPS w Dąbrowie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez społeczność dąbrowskiego ośrodka. Wzięliśmy udział w oficjalnej części wydarzenia, mieliśmy także możliwość obejrzenia przedstawienia – Jasełek w którym wystąpili mieszkańcy DPS.  Wizyta była okazją do zwiedzenia DPS oraz pobliskich obiektów w pełni przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością a mianowicie – mieszkania treningowych oraz nowo wybudowanego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Wyjazd miał na celu integracje osób niepełnosprawnych oraz wymianę doświadczeń. Bardzo Serdecznie Dziękujemy za zaproszenie.

obrazek
obrazek
obrazek

BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 09.01.2022r. odbył się Bal Karnawałowy w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Jaszczowie, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy pobytu dziennego i całodobowego ośrodka oraz obecni pracownicy. Bal rozpoczął się od prezentacji kostiumów stworzonych specjalnie na tą okazję. Każdy z uczestników zaprezentował  się w samodzielnie przygotowanym stroju. Nie zabrakło postaci takich jak: Wróżka, Księżniczka, Czerwony Kapturek, Zorro, Kucharz, pielęgniarka, Mikołaj itd.  W trakcie balu karnawałowego były organizowane różne konkursy i zabawy dla uczestników, które kształtowały umiejętności wspólnej zabawy i współdziałania w grupie. Specjalnie na tą okoliczność został przygotowany poczęstunek oraz napoje. Uczestnicy w miłej atmosferze bawili się, tańczyli i śpiewali znane i ulubione przeboje muzyki tanecznej. Pod koniec zabawy karnowałowej zostali wybrani król
 i królowa balu, którzy w nagrodę zatańczyli twista.

obrazek
obrazek

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

8 grudnia w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Jaszczowie odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Tematem warsztatów był wieniec świąteczny. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele sześciu zaproszonych placówek: Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, Zakład Aktywności Zawodowej w Jaszczowie, Powiatowy Dzienny Dom Seniora w Jaszczowie, Ośrodek Rewalidacyjno- Opiekuńczy w Łęcznej oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chełmie. Wieńce świąteczne miały formę koła z możliwością powieszenia lub położenia. Część materiałów dekoracyjnych naturalnych została zebrana wcześniej przez uczestników: szyszki, żołędzie, liście, dzika róża. Pozostałe elementy zostały zakupione w ramach treningu budżetowego przez uczestników i opiekunów COM. Uczestnicy warsztatów w miłej przedświątecznej atmosferze wzięli udział w tworzeniu ozdoby bożonarodzeniowej według własnego pomysłu i wykonania. Po zakończonej pracy uczestnicy zajęć wspólnie zaśpiewali ulubione i znane przez wszystkich kolędy. Zaś słodki poczęstunek przygotowany został w ramach zajęć kulinarnych przez uczestników i pracowników Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego. To miłe wydarzenie pozostanie na długo w pamięci a wspomnienia zostały uwiecznione w postaci zdjęć.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

 

MIKOŁAJKI W CENTRUM

Jak co roku 6 grudnia z  wizytą do Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego przybył Mikołaj z workiem prezentów. Uczestnicy zajęć, mieszkańcy oraz pracownicy ośrodka z radością przyjęli gościa wraz z orszakiem śnieżynek. Spotkanie to było wprowadzeniem do świątecznego nastroju wyzwalającego uczucie radości, zadowolenia i wspólnej zabawy.  Uczestnicy zajęć terapeutycznych wzięli udział w działaniach, których celem było pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych, stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć  podczas uroczystości, prezentowanie własnych umiejętności, doskonalenie umiejętności komunikowania się oraz wszechstronne stymulowanie uczestników poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych. Mamy nadzieję że w przyszłym roku Mikołaj odwiedzi nas również.

obrazek
obrazek
obrazek

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWOŚCIAMI

W dniu 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami
i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania. Uczestnicy Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego osoby z niepełnosprawnościami, również uczcili swoje Święto. Uczestniczyli w pogadankach
 i projekcjach multimedialnych, oraz wspólnie wykonali pracę plastyczną kojarzącą się z  tym dniem . Wspólne zajęcia pozwoliły na umocnienie przyjacielskich relacji oraz więzi grupowych i indywidualnych. Zajęcia grupowe odbywały się w miłej atmosferze. Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu zostało wykonane pamiątkowe zdjęcia.  

W tum szczególnym dniu życzymy Naszym Uczestnikom, zdrowia, realizacji planów tolerancji życzliwości odwagi i konsekwencji w dążeniu do niezależności.

obrazek

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Dnia 14.11.2022r. mieszkańcy oraz uczestnicy Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w Koncercie Pieśni Patriotycznej w Kijanach w wykonaniu muzyków z Filharmonii Lubelskiej. Była to kontynuacja obchodów Narodowego Święta Niepodległości zainicjowanych przez władze powiatu  łęczyńskiego. Uczestnicy  chętnie wzięli udział w tych uroczystościach, których celem była edukacja historyczna, poszukiwanie dawnych, zapomnianych już pieśni, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz aktywizowanie środowiska lokalnego do udziału w wydarzeniach  o charakterze patriotycznym. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach za zaproszenie oraz dostarczenie niezapomnianych przeżyć artystycznych.   

obrazek
obrazek

OBCHODY 11 LISTOPADA

Dnia 10.11.2022 w naszym ośrodku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 104 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji gościliśmy Starostę Powiatu Łęczyńskiego Pana Krzysztofa Niewiadomskiego oraz dyrektorów i kierowników jednostek powiatu łęczyńskiego: Elżbietę Brodzik-Dyrektor ZAZ Jaszczów, Iwonę Sawicką- p.o Kierownika PDDS Jaszczów, Agnieszkę Korzeniewską -Dyrektor PCPR w Łęcznej, Monikę Bogusz-Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej oraz przyjaciół Centrum. Podczas występu nie zabrakło wierszy oraz pieśni patriotycznych z akompaniamentem akordeonu ,na którym przygrywał jeden z naszych uczestników. Celem obchodów było kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości, poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny oraz  doskonalenie umiejętności artystycznych. Wszyscy uczestnicy z zaangażowaniem wzięli udział w akademii za co im bardzo dziękujemy i gratulujemy, gościom  dziękujemy za przybycie oraz wspólnie spędzony czas. 

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

25 SPOTKANIA Z PIOSENKĄ „DOM”

W dniach 7-8 listopada w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbyły się 25 Spotkania z Piosenką „Dom”. Organizatorami tego wydarzenia byli Fundacja Nieprzetartego Szlaku oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Akademia Artystyczna” z Lublina.

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w tym jakże ważnym w środowisku osób niepełnosprawnych wydarzeniu. Pan Adam Richaud wystąpił na scenie prezentując piosenkę „Polskie kwiaty”. Wykonanie zachwyciło  publiczność, która razem z panem Adamem wykonała wspólnie utwór. Uczestnik otrzymał głośne brawa oraz słowa uznania. Po zakończonych występach wszystkich artystów przeprowadzone zostały warsztaty wokalne pod okiem ekspertek – artystek chóru Teatru Muzycznego, w których uczestnicy brali aktywny udział. Wydarzenie na długo pozostanie w pamięci Naszych uczestników, a znajomości zawarte podczas festiwalu będą owocować w przyszłości. 

obrazek

 

obrazek
obrazek


 

XVI PRZEGLĄD POEZJI RECYTOWANEJ I ŚPIEWANEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W BISZCZY

W 16.10.2022 uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w XVI Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych w Biszczy. W przeglądzie wystąpiły placówki z woj.lubelskiego prezentując swoje umiejętności recytatorskie jak również wokalne.  Nasze Centrum reprezentowali : Pan Adam Richard z utworem „Thinking Out Loud”-(Ed Sheeran), oraz Pani Ewelina Mazurek i Pan Sławomir Jasielski zaprezentowali wspólnie recytowany wiersz „Trzeba marzyć” Jonasza Kofty.  Pan Adam swoim występem zachwycił publiczność oraz organizatorów i otrzymał jako wokalista wyróżnienie.  Przegląd przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze, a wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci naszych uczestników.

obrazek
obrazek
obrazek

DZIEŃ CHŁOPAKA

,,Z okazji tego dnia niezwykłego, życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego
Humoru radosnego i aby codziennie spotkało Was coś magicznego”  

30 września już  po raz kolejny obchodziliśmy w COM Dzień Chłopaka. Dzień ten przebiegał w atmosferze życzliwości i wprowadził radosny nastrój, wynikający z zabawy. Uczestniczki zajęć terapeutycznych wykonały dla panów ich portrety a następnie wręczyły je z drobnymi upominkami. W ten sposób uczestnicy nawiązują bliski, serdeczny kontakt z osobami z najbliższego otoczenia w czasie wspólnego działania.

obrazek
obrazek
obrazek

NARODOWE CZYTANIE 2022

W sobotę 3 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała 11. edycję Narodowego Czytania 2022. Tegoroczną lekturą były Ballady i romanse Adama Mickiewicza.  Uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie także włączyli się w tą akcje. Został odczytany fragment ballady pt. „Powrót taty”. Utwór jest opowieścią o miłości, która łączy dzieci i ojca oraz o lęku o ukochaną osobę. Ballada ta jest opowieścią o sile jaką ma duchowość i modlitwa w życiu człowieka.

obrazek
obrazek
obrazek

DOŻYNKI POWIATU ŁĘCZYNSKIEGO

4 września w Cycowie grupa uczestników z naszego Centrum  uczestniczyła w Dożynkach organizowanych przez Powiat Łęczyński. Po mszy św. w kościele pw. św. Józefa odbyło się  uroczyste przejście korowodu dożynkowego. Podczas uroczystości  święta plonów można było podziwiać piękne i różnorodne wieńce, spróbować potraw regionalnych, obejrzeć oraz zakupić niepowtarzalne dzieła rękodzielnicze a także miło spędzić czas. Nasi uczestnicy również zaprezentowali swoje prace wykonywane podczas terapii zajęciowej przy wsparciu specjalistów. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród oglądających. Udział naszych uczestników w tym pięknym wydarzeniu wpłynął pozytywnie na samoocenę, wiarę w to, że warto otwierać się na kontakt z drugim człowiekiem, był dopełnieniem  terapii. Dziękujemy organizatorom za umożliwienie czynnego udziału w uroczystości.

Katarzyna Borowiec
opiekun O.N.

obrazek
obrazek

XV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny

W dniu 27 lipca, na Kodeńskiej Kalwarii już po raz XV odbył się Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. Swoje zdolności i umiejętności  zaprezentowali soliści i zespoły wokalne, taneczne, instrumentalne działające w placówkach na rzecz osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa lubelskiego. Naszą placówkę reprezentował pan Adam Richaud z utworami: „You raise me  up”(Josh Groban), „Nie liczę godzin i lat”(Andrzej Rybiński), „Perfekt” (Ed Sheeran). Występ został nagrodzony gromkimi oklaskami i gratulacjami od prowadzących. Pan Adam otrzymał dyplom, puchar i drobny upominek. Podczas festiwalu panowała cudowna, ciepła atmosfera, każdy mógł poczuć się wyjątkowo. Festiwal współfinansowany był ze środków PEFRON, środków Gminy Kodeń, Powiatu Bialskiego oraz licznego grona sponsorów. 

Katarzyna Borowiec
opiekun O.N.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

ZAJĘCIA RUCHOWE

W ramach zajęć terapeutycznych na świeżym powietrzu uczestnicy wraz z opiekunami wyszli do pobliskiej siłowni znajdującej  się na terenie  Ośrodka Rekreacji w Jaszczowie nad rzeką Wieprz. Celem zajęć ruchowych oprócz nabywania ogólnej sprawności oraz zwinności fizycznej, było doskonalenie umiejętności bezpiecznego korzystania ze sprzętu oraz bezpiecznego poruszania się podczas gier i zabaw na powietrzu, integracja uczestników w grupie, wzmacnianie wiary we własne możliwości oraz budowanie zainteresowania otaczającym światem i poszanowaniem przyrody.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

WSPÓLNIE MIŁO SPĘDZAMY CZAS

W trakcie okresu wakacyjnego gościmy cyklicznie wychowanki Młodzieżowego Ośrodka – Wychowawczego w Podgłębokiem. Dziewczęta w ramach wolontariatu spędzają czas z uczestnikami COM rozwijając postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, życzliwości i bezinteresowności. Podczas jednego ze spotkań dziewczęta przygotowały dla naszych uczestników przedstawienie pt. „Takie Coś”. Spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu wybraliśmy się wszyscy  nad pobliską rzekę Wieprz gdzie odbyły się zajęcia ruchowe. Bardzo serdecznie dziękujemy dziewczętom z MOW w Podgłębokiem za mile oraz aktywnie spędzony czas.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

ROBIMY BROSZKI

W dniu dzisiejszym mieszkańcy i uczestnicy dziennej terapii w COM zrobili piękne broszki. Zostały zrobione z użyciem kolorowych resztek tkanin i koralików. Podczas zajęć uczyliśmy się dobierać kolory i łączyć faktury tkanin. W miłej atmosferze powstały takie o to dzieła.


obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

ZAJĘCIA KULINARNE

Zajęcia kulinarne stwarzają okazję do dzielenia się wrażeniami z wcześniejszych  obserwacji dotyczących różnych działań, potraw i przepisów. Podczas działań uczestnicy zajęć  dbają o estetykę i higienę całego otoczenia. Poprzez kulinarną zabawę zdobywają nowe doświadczenia, odkrywają nowe, ciekawe smaki i mają możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować dla siebie posiłek. W dniu dzisiejszym uczestnicy zajęć kisili wspólnie ogórki. Własnoręcznie przygotowali warzywa, dodali niezbędne przyprawy i uprzątnęli stanowisko pracy. W ten sposób uczestnicy doskonalili umiejętność współpracy w grupie oraz podejmowali działania na rzecz grupy dla osiągnięcia wspólnych celów. 

obrazek
obrazek

DZIEŃ FRYTEK

Wszyscy je znają i większość nawet lubi. Pochodzą z Belgii, a dziś znajdziemy je na całym świecie. Frytki, czyli po prostu smażone ziemniaki mają swoje święto, które obchodzimy 13 lipca. Frytki powinny być sporządzane ze specjalnych odmian ziemniaków, zawierających duże ilości skrobi i o podłużnym kształcie bulwy. Frytki wytworzone z takich odmian ziemniaków nie wchłaniają dużych ilości tłuszczu, przez co są smaczniejsze i mniej ciężkostrawne. Popularna przekąska ma kilka odmian. Oprócz klasycznej i pierwotnej wersji frytki belgijskiej, charakteryzującej się swoją grubością rozróżniamy jeszcze kilka innych: proste, karbowane czy długie i cienkie. Dzisiaj w Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnym królowały na naszych stołach. Uczestnicy zajęć kulinarnych własnoręcznie wykonali frytki zapiekane w piekarniku z dodatkiem przypraw, z małą ilością tłuszczu, które następnie zjedli ze smakiem. Celem tej formy terapii jest realizowanie zamiłowań kulinarnych, rozwijanie ich oraz prezentacji swoich osiągnięć. Poprzez udział w zajęciach uczestnicy poznają zasady higieny, zdrowego żywienia oraz wpływu diety na poprawę zdrowia i samopoczucia.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

TKANIE GOBELINÓW

W ramach terapii zajęciowej odbywającej się w naszym Centrum, zgłębialiśmy tajniki tkania na krośnie. Tkanie gobelinów to sztuka „malowania” nicią znana od bardzo dawnych czasów. Pozwala tworzyć przepiękne, wzorzyste tkaniny za pomocą włóczki. Czynność ta pozwala rozwinąć zdolności manualne, motorykę małą i daje dużo satysfakcji z wykonanej pracy.

autor: Marzena Krukowska opiekun ON

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

SEZON TRUSKAWKOWY ROZPOCZĘTY

Korzystając z dostępności truskawek w ramach cyklicznych zajęć kulinarnych, przygotowywaliśmy pyszne potrawy w których królowały truskawki a mianowicie pierogi z truskawkami oraz makaron z truskawkami.

obrazek
obrazek
obrazek

WARSZTATY O TEMATYCE ZIELARSKIEJ

W ramach działań integracyjno – terapeutycznych uczestnicy pobytu dziennego oraz całodobowego wraz z opiekunami odwiedzili i miło spędzili dzień w Zagrodzie Edukacyjno – Twórczej: Zielona Babka. Z naturą w tle, wśród śpiewu ptaków z zaciekawieniem wysłuchaliśmy cennych informacji na temat znaczenia ziół w życiu naszych przodków, wykorzystywanie „roślin spontanicznych” a więc pospolitych chwastów w życiu codziennym, a nawet magiczne ich zastosowanie i właściwości lecznicze. Wykorzystując skarby natury Uczestnicy  samodzielne wykonywali autorskie i niepowtarzalne torby eko na zakupy.  Wśród świeżych pachnących ziół piekliśmy kiełbaski na ognisku.  Zadowoleni, z uśmiechem na twarzy i pełni energii wróciliśmy do Centrum.  Wspólny wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy „Zielona Babka” za przesympatyczny czas.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE – OBRAZ PRZESTRZENNY

Podczas zajęć terapeutycznych uczestnicy wykonali obraz przestrzenny z materiałów recyklingowych- rolki po ręcznikach papierowych, papierze toaletowym, kulki kolorowej bibuły. Zajęcia miały na celu pobudzenie wyobraźni i kreatywności uczestników, usprawnienie zdolności manualnych. Uczestnicy podczas wykonywania prac miło spędzili czas we wspólnym towarzystwie, integrowali się ze sobą rozmawiając na dowolne tematy. Uczestnicy uwiecznili swoje prace na fotografiach.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ

W dniu 9 maja 2022r Druchowie z Ochotniczej Straży Pożarnej odwiedzili mieszkańców i uczestników Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie. Celem spotkania było przeprowadzenie pogadanki dotyczącej tematyki bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarów-w domu, na podwórku, a także w miejscach w których mogą znaleźć się osoby niepełnosprawne. Nie brakowało także bardzo istotnych pytań, między innymi o to do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną. Druhowie w trakcie prowadzenia części teoretycznej przypomnieli uczestnikom o sposobie prawidłowego alarmowania służb ratowniczych o niebezpieczeństwie. Dużą ciekawość wzbudził sprzęt ochrony osobistej strażaków, mógł go przymierzyć każdy chętny uczestnik. Na zewnątrz odbył się pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej z wykorzystaniem węża strażackiego oraz innych sprzętów znajdujących się w wyposażeniu wozu strażackiego. Dziękujemy naszym druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Milejowie za dostarczenie niezbędnych informacji i wskazówek na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz poznania codziennych trudów pracy strażaka.

obrazek
obrazek
obrazek

KONKURS WIELKANOCNY

Dnia 21.04.2022r, w Starostwie Powiatowym w Łęcznej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom dwóch powiatowych konkursów.  Pani Ewelina Mazurek, uczestniczka dziennej terapii zajęciowej w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Jaszczowie, za udział w konkursie ” Stół przystrojony tradycją”, w kategorii uczniowie szkół średnich i dorośli otrzymała wyróżnienie i nagrodę rzeczową.
Gratulujemy!!!

obrazek
obrazek
obrazek

KONKURSY PLASTYCZNE

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w dwóch konkursach plastycznych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury Milejowie tj. III Wojewódzki Konkurs na Palme i Pisankę Wielkanocną -eliminacje gminne, oraz „Tradycje Wielkiej Nocy”-Niebiesko-żółta kartka wielkanocna 3d.
Oto wyniki konkursów:
Tradycje Wielkiej Nocy:
Dorota Siedlecka – miejsce II
Natalia Koziej-miejsce III
III Wojewódzki Konkurs na Palme i Pisankę Wielkanocną:
Pisanka współczesna:
Mirosław Nowak-miejsce III
Pisanka tradycyjna:
Andrzej Jędrusiak -miejsce II
Palma Współczesna:
kategoria indywidualna – wyróżnienie Krystian Łach
kategoria grupowa -Sławomir Jasielski, Mirosław Nowak-miejsce II
                             Uczestnicy pobytu dziennego i całodobowego COM Jaszczów -wyróżnienie
Palma tradycyjna:
Józef Plewik -miejsce I-(etap wojewódzki) Adam Richaud -miejsce III   
Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w dniu 9 kwietnia 2022 (sobota) w GOK Milejów.

obrazek
obrazek
obrazek

PRACĘ TECHNIKĄ ” String art”

W ramach zajęć terapeutycznych uczestnicy poznali technikę „String art”.  Jest to technika wyszywania/wyplatania różnych obrazków z kolorowej włóczki, muliny lub nici na drewnie. Kontury wyplatanych wzorów najpierw „nanosi” się rysując konkretny wzór, a następnie wbija się w kontur gwoździe, które stają się „stelażem” dzieła. Zajęcia miały na celu usprawnienie zdolności manualnych uczestników jak również rozwijanie kreatywności oraz estetyki pracy. W ten sposób powstały piękne prace, które będą zdobić pomieszczenia ośrodka.

obrazek

WIZYTA FUNKCJONARIUSZY POLICJI

W dniu 23 marca gościliśmy w naszym ośrodku funkcjonariuszy Policji  z Łęcznej.
Spotkanie miało na celu uświadomienie uczestnikom zagrożeń czyhających na nich
 w Internecie, telefonii komórkowej oraz przy osobistym kontakcie z potencjalnymi oszustami. Funkcjonariusze przybliżyli uczestnikom realne sytuacje z życia, które wydarzyły się w naszym powiecie. Rozmawialiśmy o sposobach jakimi posługują się oszuści, aby wyłudzić spore sumy pieniędzy szczególnie od osób starszych, niepełnosprawnych czy samotnych. Uczestnicy spotkania z zaangażowaniem i wielkim zaciekawieniem wsłuchiwali się w wypowiedzi funkcjonariuszy, którzy prezentowali temat w sposób interesujący dla słuchaczy. Policjanci odpowiadali na zadawane przez uczestników pytania w sposób wyczerpujący i rzeczowy. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i dostarczenie ważnych informacji.

obrazek
obrazek

Dzień Kobiet

,8 Marca dzień radosny
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Ciebie słońce świeci,
Niech Ci czas radośnie leci”.

Tymi słowami przywitali nas panowie z Centrum Opiekuńczo -Mieszkalnego w Jaszczowie. Dzień ten jest wspaniałą okazją ,aby mężczyźni pokazali paniom, jak bardzo je cenią. Tak stało się i tym razem. Panowie obdarowali nas kwiatami oraz drobnymi upominkami. Nie obyło się także bez wierszy napisanych specjalnie na tą okazję oraz kartek wykonanych własnoręcznie przez panów. W miłej atmosferze świętowaliśmy ten dzień ,przy dźwiękach ulubionej muzyki i w pełnej życzliwości i szacunku dla drugiego człowieka.

Tłusty czwartek

„Góra pączków, za tą górą

tłuste placki z konfiturą,

za plackami misa chrustu,

bo to dzisiaj są zapusty”

Tymi słowami rozpoczął się w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym słodki dzień – Tłusty Czwartek. Uczestnicy ośrodka w tym dniu poznali tradycję i obrzędy związane z tym świętem, oglądali filmy edukacyjne o produkcji pączków. Odczytywane były wierszyki o Tłustym Czwartku. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków oraz faworków wykonanych samodzielnie przez mieszkańców Tradycja w narodzie rzecz święta, a my dobre tradycje pielęgnujemy. Niech naszą słodką tajemnicą zostanie, kto okazał się największym łasuchem i zjadł w tym dniu najwięcej pączków !

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Za nami Tłusty czwartek 24 lutego 2022r był w naszym ośrodku dniem, w którym królowały faworki i pączki serowe . Aby godnie uczcić tradycję Tłustego Czwartku mieszkańcy i pracownicy COM przygotowali te wspaniałe słodkości , które następnie degustowali w miłej atmosferze.

Akcja Edukacyjna „Wszystkie Kolory Świata”

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego szyjąc lalki przyłączyli się do Akcji Edukacyjnej organizowanej przez UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Celem tej akcji jest kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na inne kultury i narodowości ,ale przede wszystkim zebranie środków finansowych na zakup szczepień dla potrzebujących dzieci na świecie. Nasi uczestnicy również uszyli lalki które następnie zostaną poddane licytacji ,a zebrane w ten sposób fundusze będą przeznaczone na zakup szczepionek. Dziękujemy naszym uczestnikom za wielkie zaangażowanie w akcje.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

W 2021 roku osoby z niepełnosprawnością korzystające z usług Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie, otrzymali wsparcie rzeczowe w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” realizowanego ze środków PFRON. Otrzymana pomoc rzeczowa pozwoliła na doposażenie placówki w min środki ochrony indywidualnej tj. rękawice oraz maseczki ochronne, płyny do dezynfekcji, ozonatory, stacje do dezynfekcji rąk, oraz drobne wyposażenie AGD (mop parowy, roboty sprzątające, pralka, lodówka). Możliwy był również zakup paczek żywnościowych. Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne zostało doposażone również w sprzęt rehabilitacyjny tj. atlas do ćwiczeń, rowerek stacjonarny, tor do nauki chodzenia, pozwalający na poprawę kondycji psycho – fizycznej uczestników COM w Jaszczowie.

obrazek

Podróż po Afryce

Uczestnik Centrum, pan Adam wraz z mamą przez pewien czas zamieszkiwali w tym odległym a zarazem bardzo fascynującym regionie świata. Chcąc przybliżyć pozostałym Uczestnikom kulturę oraz obyczaje tam panujące, zaprezentowali pamiątki przywiezione z Johannesburga. Poprzez wystawę zdjęć, przedmiotów oraz opowieści, poznaliśmy dużo ciekawych informacjami dotyczącymi Afryki. Wszyscy Uczestnicy Centrum byli bardzo zaciekawieni. Dziękujemy Mamie Pana Adama za Wspólnie spędzony czas.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Budujemy karmniki dla ptaków

W ramach zimowych zajęć w Centrum uczestnicy wykonali karmniki dla ptaków, które zimą mają poważny problem ze zdobywaniem pożywienia .Celem zajęć było doskonalenie sprawności manualnej i inwencji twórczej oraz uwrażliwienie na potrzeby słabszych i potrzebujących.

obrazek
obrazek
obrazek

Zajęcia kulinarne w Centrum

W każdą środę organizowane są zajęcia kulinarne oraz gospodarstwa domowego, które mają na celu kształtowanie
i doskonalenie umiejętności zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz rozwijanie i doskonalenie zmysłu smaku, zapachu, dotyku podczas przygotowywania i smakowania przyrządzonych potraw. Tym samym  naszym celem stały się faworki. Wyszły zjawiskowo! 

obrazek
obrazek
obrazek

6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj i to nie jeden. Z dużego worka prezentów Śnieżynki wyjmowały kolejne książki , które będą cennym wyposażeniem naszej biblioteczki .Nie zabrakło także słodkości oraz wierszy dla Mikołaja w podziękowaniu za jego ciężką pracę .Te miłe chwile zostały uwiecznione poprzez wykonanie wspólnego zdjęcia .Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

obrazek
obrazek

Konkurs Bożonarodzeniowy- Naturalna ozdoba choinkowa

Uczestnicy COM w Jaszczowie wzięli udział w tegorocznym konkursie organizowanym przez GOK Milejów na najpiękniejszą ozdobę choinkową z życiem materiałów z recyklingu bądź naturalnych. W kategorii Osoby Dorosłe komisja przyznała trzecie  miejsce naszemu mieszkańcowi panu Józefowi Plewikowi, natomiast wyróżnienia p.Krystianowi Łach , p.Krystynie Księżopolskiej oraz p.Dorocie Siedleckiej. Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie uczestnikom, zachęcamy do czynnego udziału w kolejnych konkursach.

X Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej w Milejowie

Uczestnicy Centrum w Jaszczowie wzięli udział w tegorocznym konkursie Pieśni Patriotycznej z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości  przez Polskę , organizowanym online przez Stowarzyszenie Forum Kobiet Gminy Milejów przy współpracy z GOK Milejów .Nasz zespół wokalny COMowianie z piosenką ,,Przybyli ułani pod okienko” dostał się do ścisłego finału, zaś jeden z uczestników (p.Adam Richaud) został wyróżniony za wykonanie utworu ,,Serce w plecaku”. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w przeglądzie. Życzymy także dalszych sukcesów.

obrazek
obrazek

11 Listopada w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym

11 listopada to to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów. 
 Z tej okazji  w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym odbyła się akademia
z czynnym udziałem mieszkańców. Podczas występu nie zabrało wierszy oraz pieśni patriotycznych 🇵🇱.

obrazek
obrazek

XV Przegląd Poezji Recytowanej i śpiewanej Osób Niepełnosprawnych
„O Księżyc Twardowskiego” – Biszcza 16.10.2021 r.

W dniu 16.10.2021 r. uczestnicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego wzieli czynny udział w  XV Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „ O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy.

Przegląd został zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Biszczy i Fundację na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy Otwórzmy Swoje Serca w Zamościu.
W przeglądzie wystąpiły placówki, prezentując utwory poezji recytowanej
i śpiewanej ks. Jana Twardowskiego, innych autorów lub twórczość własną.

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie przedstawili dwa utwory: Adam Rachaud wykonał piosenkę w języku angielskim „You raise me up” oraz Sławomir Jasielski recytował wiersz pt. „Śieszmy się” ks. Jana Twardowskiego. Nasi uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. To piękne wydarzenie i wspaniała atmosfera na długo pozostanie w naszej pamięci.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Pan Adam oraz Pan Sławomir odbierają upominki

Dzień Chłopaka

30 września w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym obchodzimy  dzień naszych panów. Działając nieszablonowo udało nam się  ich zaskoczyć miłym upominkiem. Panowie –  W Dniu Waszego  Święta wszystkiego naj… naj… naj…

obrazek
obrazek
obrazek

Dzień ziemniaka

Dzień Ziemniaka – to okazja do zrobienia pysznych placków ziemniaczanych. Niezapomniany smak tego dania uatrakcyjniły gry, zabawy i zgadywanki, gdzie główną rolę odegrały oczywiście ziemniaki.  Wspólne zajęcia wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników, wzmacniają ich poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne możliwości. Uczą odpowiedzialności i zaradności życiowej oraz rozwijają umiejętność wzajemnej współpracy. Prowadzone treningi rozwijają cierpliwość samodzielność oraz wytrwałość i kształtują cechy pożądane w relacjach społecznych, takie jak współpraca i odpowiedzialność.

obrazek
obrazek
obrazek

Jesienne dekoracje

Korzystając z jesiennych darów natury uczestnicy Centrum wykonali wraz z opiekunami dekoracje z jarzębiny, kasztanów, orzechów, liści, żołędzi i innych materiałów przez siebie zebranych podczas wspólnych spacerów po pobliskich lasach. Wspólnie wykonane ozdoby wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników, wzmacniają ich poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne możliwości. Wykonane prace będą cieszyć oko i wyglądać przepięknie w naszym ośrodku.

obrazek
obrazek
obrazek

Zajęcia krawieckie

Podczas zajęć z krawiectwa i robótek ręcznych uczestnicy pod okiem opiekunów i specjalistów zaprojektowali i  uszyli dekoracyjne poduszki z motywami zwierzęcymi .Uczestnicy zajęć z pewnością będą mieli od dziś kolorowe sny.

obrazek

Obchody Pierwszej Rocznicy Działalności Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie

Rok działalności Centrum za nami jest więc okazja do podsumowań i refleksji! COM to przede wszystkim pomoc i wsparcie dla osób z niepełnosprawnością  z terenu naszego powiatu oraz ich najbliższych. Działamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym oraz umiarkowanym. Najważniejsi są uczestnicy COM, którym ośrodek służy.  Siłą napędową dalszego działania i rozwoju placówki jest  radość i szczęście uczestników zajęć dziennych, jak i mieszkańców placówki  Ośrodek  to także nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności, oraz co należy podkreślić odciążenie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Uroczystość zorganizowana z tej okazji dała możliwość, by szerzej zaprezentować działalność tej placówki i podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania i wspierają ją w sprawnym działaniu.

             Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne łączy niezależne zamieszkanie z opieką i wsparciem, którego te osoby potrzebują. Jest alternatywną formą pobytową dla osób z niepełnosprawnością. Korzystanie z placówki daje możliwość przebywania między ludźmi o podobnych problemach i ograniczeniach. Obecnie z usług  COM korzysta 18 osób z niepełnosprawnością w tym 10 osób korzysta z zajęć podczas pobytu dziennego 7 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie. Dysponujemy również 8 miejscami całodobowymi, gdzie poprzez zamieszkanie w jednoosobowych pokojach o wysokim standardzie, osoby czują się tak jak w domu bo taki jest główny cel ośrodka. Mieszkańcy objęci są kompleksową opieką ze strony kadry ośrodka, funkcjonując mają prawo do swojego trybu dnia, swoich przyzwyczajeń, oraz prywatności. Usługi świadczone w COM są różnorodne i dostosowane do potrzeb uczestników pozwalają na rozwój osobisty, chociażby poprzez naukę nowych umiejętności czy też podtrzymywanie umiejętności zdobytych wcześniej np. w zakresie czynności życia codziennego i funkcjonowania w życiu. Przeprowadzane są różnego rodzaju treningi, min. Trening umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych. Organizowane są aktywne formy spędzania czasu.  Mimo wielu przeszkód wynikających z faktu że zaczęliśmy funkcjonować  jako pierwszy ośrodek w Polsce stworzyliśmy prężnie działającą placówkę. Z naszego doświadczenia chętnie korzystają samorządy z całej Polski. Wytyczyliśmy nowe ścieżki i trendy wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Pierwszy rok działalności placówki świętowaliśmy wspólnie z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim, dyrektorem oddziału PFRON w Lublinie Małgorzatą Paprotą oraz Andrzejem Mirosławem, kierownikiem w departamencie zdrowia i polityki społecznej w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy jednostek powiatowych, kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz delegacje z sąsiednich samorządów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie i działanie Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego. Dziękujemy także personelowi, który dba o dobro podopiecznych.

Wycieczka do Polskiego Parku Narodowego

Korzystając z ciepłych dni lata wybraliśmy się wraz z uczestnikami Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Jaszczowie na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym. Na miejscu czekał na nas Podleśniczy w roli przewodnika przybliżył nam zagadnienia dotyczące przyrody. Następnie wszyscy wybraliśmy się na ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik” licząc ok 2,5 km będąca najkrótszym wariantem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych . Największą atrakcja ścieżki dydaktycznej „Dąb Dominik” jest zarastające Jezioro Moszne. Wędrowaliśmy do niego drogą leśną oraz drewnianymi kładkami. Po drodze mogliśmy obserwować mchy torfowców oraz grądy jak również torfianki. W drodze powrotnej  zjedliśmy obiad  eleganckiej restauracji w Urszulinie. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu. Mamy nadzieje, iż wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej równie interesującej wycieczce po naszym rejonie.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

„Medicus curat, natura sanat” 

– „Lekarz leczy natura uzdrawia” – Hipokrates

Wiosna w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym

Tworzenie rabat, sadzenie ziół i warzyw, pielęgnowanie ogrodu, zajęcia wśród roślin a to wszystko działo się w ramach zajęć z hortiterapii dla uczestników Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie. W ramach działań rehabilitacyjnych i nauki samodzielności podopieczni COM zajęli się założeniem ogródka warzywnego oraz pielęgnacją ogrodu. Drobne prace w ogrodzie pod czujnym okiem opiekunów były czynnikiem relaksującym i motywującym do ćwiczeń, pracy i własnej inicjatywy. Wspólna praca kadry i podopiecznych oraz  jej efekty dały wszystkim wiele radości i satysfakcji.  Dbanie o rośliny ale też przebywanie wśród nich sprzyja poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego każdego człowieka. Jest formą uzupełniającą rehabilitację a zarazem narzędziem terapeutycznym dla osób z niepełnosprawnością.

obrazek
obrazek
obrazek

Powiat Łęczyński laureatem konkursu „Innowacyjny Samorząd”

Powiat Łęczyński zajął III miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej S.A.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 400 jednostek samorządowych.
W kategorii „Powiaty” uznanie zdobył projekt, zgłoszony przez Powiat Łęczyński, pt. „Powstanie pierwszego w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie”. Podczas gali rozdania nagród, Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski podziękował osobom, które przyczyniły się do utworzenia COM, a w szczególności: Marlenie Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Pawłowi Wdówikowi Wiceministerowi w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Krzysztofowi Michałkiewiczowi Prezesowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

GRATULUJEMY!

obrazek

22 marca obchodziliśmy w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym Pierwszy Dzień Wiosny. Uczestnicy na zajęciach wykonali kolorowe kwiaty z papieru oraz Marzannę którą utopili w  symboliczny sposób. Nie zabrakło również rozmów i wspomnień z dawnych lat.

obrazek
obrazek

WYRÓŻNIENIE DLA UCZESTNIKÓW

Miło nam poinformować, iż prace Naszych Uczestników otrzymało wyróżnienie w kategorii grupowej w ramach Gminnego Konkursu Tradycje Wielkiej Nocy 2021. Komisja oceniała zgodność z tematyką, zastosowanie materiałów, kreatywność, estetykę oraz oryginalność. Otrzymane Wyróżnienie motywuje Naszych uczestników do dalszej pracy.

Bardzo dziękujemy za otrzymane wyróżnienie.

WARSZTATY KULINARNE

W dniu dzisiejszym w związku z obchodzonym Dniem Piekarza i Cukiernika-tj. św. Klemensa –  w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym zostały zorganizowane zajęcia kulinarne. Pod czujnym okiem i z pomocą opiekunów zostały przygotowane smakowite muffinki oraz pyszny chleb oraz bułeczki, które później wszyscy wspólnie kosztowali. Głównym celem zajęć było podtrzymywanie zaradności i samodzielności życiowej.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

WALENTYNKI W CENTRUM OPIEKUŃCZO – MIESZKALNYM

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Walentynki kojarzą się z atmosferą miłości i bliskości. Święto to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla ludzi młodych-osoby starsze i niepełnosprawne również spędzają je w sposób wyjątkowy. Obchody święta zakochanych w COM upłynęły w przyjacielskiej atmosferze i doskonałych nastrojach. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, wyklejanek, róż z papieru jak również spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć.

TŁUSTY CZWARTEK

W dniu 9 lutego 2021 r. mieszkańcy  i pracownicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego godnie z polską tradycją Tłustego Czwartku przygotowali słodki poczęstunek. Pod okiem kadry uczestnicy obserwowali jak należy przygotować ciasto drożdżowe, żeby dobrze wyrosło, formowali pączki a potem je smażyli. Zgodnie z tradycją, nie licząc kalorii zajadaliśmy się pysznymi pączkami i faworkami. W miłej i rodzinnej atmosferze degustowali własnoręcznie przygotowane słodkości. Z uśmiechem i w doskonałych humorach świętowaliśmy ten radosny i bardzo miły dzień.

obrazek

ŚWIĘTA JUŻ BLISKO……

Ostatni tydzień był dla mieszkańców Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie bardzo pracowity. W rodzinnej domowej atmosferze przy pomocy personelu mieszkańcy uaktywnili swoje zdolności kulinarne przy pieczeniu i dekorowaniu pierników.  Powstały też piękne ozdoby świąteczne – stroiki , kartki świąteczne, bombki czy też choinki wykonane
z piór. Wspólnie spędzony czas, dzielenie się radością i energią płynącą
z serca zaowocowały pięknymi dekoracjami świątecznymi. W ramach alternatywnych form wsparcia dla uczestników pobytu dziennego przy zachowaniu reżimu sanitarnego zostały przekazane drobne świąteczne upominki.

COM w Jaszczowie otwarty

Otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie było okazją do wizyty w powiecie łęczyńskim Pawła Wdówika Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Krzysztofa Michałkiewicza Prezesa PFRON oraz Lecha Sprawki Wojewody Lubelskiego.

Materiał informacyjny COM Jaszczów

Powiat Łęczyński podejmuje inicjatywy mające na celu szeroko zakrojone działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami poprzez wspieranie Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej i Spółdzielni Socjalnej „Pod dobrym adresem”, opiekę asystencką, programy aktywizacyjne czy też budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie.

Utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców powiatu i stanowi uzupełnienie istniejących już form wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Na podstawie przeprowadzonych analiz ustalono, iż na terenie powiatu łęczyńskiego jest ok. 300 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym, które mogłyby skorzystać z usług oferowanych przez COM. Funkcjonowanie COM będzie odgrywało ważną rolę w życiu osób z niepełnosprawnością, a także ich rodzin. Zakres świadczonych usług, w formie pobytu dziennego i całodobowego, uzupełni istniejący system wsparcia. Realizowane formy pomocy i terapii znacznie poprawią jakość życia tych osób w środowisku rodzinnym oraz przyczynią się do rozwoju wielu pozytywnych cech społecznych. Ponadto pozwolą na zwiększenie aktywności i realizację życia na miarę własnych potrzeb i możliwości, stworzą warunki do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania poprzez zorganizowaną pomoc instytucjonalną.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status