Aktualności

MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK EDUKACYJNY

W sobotę 29 lipca nasi Uczestnicy wzięli udział w Międzypokoleniowym Pikniku Edukacyjnym w Łęcznej.  Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy się jako grupa „Mogę więcej” śpiewając dwa utwory muzyczne oraz tańcząc dwa układy taneczne. Mimo wysokiej temperatury, nasi Uczestnicy dali z siebie wszystko pięknie śpiewając i tańcząc.

Podczas Pikniku mieliśmy okazje zapoznać się z działalnością służb ratowniczych: Powiatowej Komendy Policji w Łęcznej, Powiatowej Straży Pożarnej w Łęcznej oraz Wojska Polskiego. Dodatkowo nasi Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wozów powyższych jednostek oraz zapoznania się z całym osprzętem. Piknik pozwolił nam na integracje międzypokoleniową zachęcając naszą grupę do wspólnych działań z osobami z naszego Powiatu w różnym wieku, pozwalając tym samym na wzmocnienie grupowych kontaktów społecznych.

ZAJĘCIA Z HORTITERAPII

Wokół Naszego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie mamy piękny teren zielony. W Naszym ogrodzie rosną piękne kwiaty. Na szczególną uwagę zasługują pnące, bordowe róże, które są największą jego ozdobą oraz altanki i alejki spacerowe otulone żywopłotem z bukszpanu.  Dodatkowo  korzystamy z pięknych dodatków, dekoracji, donic i uzupełniamy nasz ogród kolorem i formą, kiedy tego potrzebuje. Podopieczni opiekują się roślinami, wykonując drobne prace pielęgnacyjne i porządkowe. Prace w ogrodzie dają Naszym Uczestnikom poczucie odpowiedzialności i kontroli nad powierzonymi zadaniami, zwiększając tym samym poczucie własnej wartości i samoocenę. Dodatkowo zmniejszają napięcie nerwowe i odciągając ich myśli od codziennych problemów.  Poprzez hortiterapię (prace w ogrodzie) Nasi Podopieczni poprawiają sobie zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkowo przy Naszym Centrum mamy kawałek miejsca na uprawę ulubionych warzyw. Za Nasz ogródek warzywny odpowiedzialnych jest dwóch panów, pan Mirek i pan Sławek. To oni najczęściej zajmują się sadzeniem, sianiem, pieleniem i podlewaniem roślin na Naszym warzywniku. Wszelkie prace ogrodowe wymagają skłonów, przysiadów i angażowania niemal całego ciała, ale szczególnie dobroczynny wpływ wywierają na zdrowie rąk, bo to ręce wykonują grom prac i są w nie angażowane szczególnie intensywnie. Pielęgnowanie Naszego ogródka to kwestia nie tylko aktywności fizycznej, która skutkuje wydzielaniem hormonów szczęścia (endorfin), ale również samego obcowania  z przyrodą, możliwością przebywania w naturalnym, zdrowym otoczeniu i satysfakcją z wykonanej pracy. Nic lepiej nie wpływa na kondycję i nastrój Naszych Podopiecznych jak odrobina potu przelana podczas prac w ogrodzie. Nasz ogród to miejsce, które stanowi dla Nas powód do dumy. Dbamy o niego, uzupełniając jego braki, aby potem cieszyć się pięknym widokiem, niezależnie od pory roku.

NADBUŻAŃSKI INTEGRACYJNY FESTIWAL MUZYCZNY W KODNIU

W dniu 05.07.2023 r. wzięliśmy udział w Nadbużańskim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym w Kodniu, który miał charakter przeglądu artystycznego osób niepełnosprawnych. Mimo gorącego przyjęcia i niezwykle przyjemnej oraz ciepłej atmosfery Naszym uczestnikom udzieliła się trema. Podczas Festiwalu Nasi artyści zaśpiewali piosenkę pt „Czekam na znak” z repertuaru Ignacego oraz zaprezentowali dwa utwory muzyczno-taneczne: „Bella Ciao” oraz „Fly”. Występ artystyczny naszego Centrum bardzo spodobał się zgormadzonej publiczności na kodeńskiej kalwarii, dostaliśmy gromkie brawa. Podczas Festiwalu Nasi uczestnicy oglądali również występy innych artystów działających przy placówkach na rzecz osób z niepełnosprawnością. Znalazł się również czas na krótkie zwiedzanie Kodnia, dotarliśmy pieszo nawet do rzeki Bug, czyli granicy z Białorusią oraz zwiedziliśmy tamtejsze ogrody. Do Jaszczowa wszyscy wrócili w dobrych nastrojach, pełni wrażeń i czekają na więcej.

DZIEŃ DZIECKA W CENTRUM

1 czerwca, to jak się okazuje, święto nie tylko dzieci. Uczestnicy i mieszkańcy COM podczas imprezy integracyjnej na świeżym powietrzu świetnie bawili się w rytm znanych i lubianych przebojów, również z lat młodzieńczych. Uczestnicy w ramach zajęć relaksacyjno- sportowych puszczali bańki mydlane, wspominając wspólne zabawy z lat dziecięcych. Zajęcia w plenerze poprzedziła prezentacja zdjęć i pokaz slajdów, wykonanie autoportretu ,,Dawniej a Dziś” oraz rozmowy i pogadanki związane tematycznie z Dniem Dziecka. Dzisiejszy dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników jak i opiekunów, gdyż była to podroż sentymentalna w naszą dziecięcą przeszłość. 

FESTYN INTEGRACYJNY

Dnia 25 maja grupa uczestników Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego wzięła udział w Festynie Integracyjnym „Kiedy w duszy się raduje, kolorami świat maluję….”. Organizatorem festynu byli:  Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci, Młodzieży i ich Rodzin SENSUS we współpracy z Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Łęcznej.

Podczas festynu nasz uczestnik Adam Richaud zaprezentował trzy utwory muzyczne otrzymując gromkie brawa. W trakcie tego wydarzenia mieliśmy okazję zintegrować się z innymi grupami osób niepełnosprawnych, nawiązać nowe znajomości, a także spotkać się ze znajomymi wymieniając doświadczenia. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach jest dla nas bardzo ważne i nie wątpliwie wzmacnia poczucie własnej wartości uczestników.

Występ artystyczny na Pikniku z Produktem Polskim w Łęcznej

W niedzielę 14 maja 2023 roku reprezentacja Uczestników Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie wzięła udział w Pikniku z Produktem Polskim, który odbył się na placu pod Starostwem Powiatowym w Łęcznej. Nasi Uczestnicy wraz z opiekunami czynnie uczestniczyli w tym wydarzeniu, po raz pierwszy zaprezentowali się jako grupa artystyczna. Wykonali trzy piosenki, podczas których śpiewał i grał na akordeonie Pan Adam Richaud oraz wszyscy zatańczyli jeden taniec „Fly”. Niektórzy Uczestnicy po raz pierwszy mieli okazję wystąpić publicznie i towarzyszyła im trema, z którą poradzili sobie wyśmienicie. Podczas tego Pikniku mieliśmy okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym 18 Dywizji Zmechanizowanej im. generała broni Tadeusza Buka, zwiedzając różne pojazdy bojowe. Nasze wspólne wyjazdy i uczestniczenie w takiego typu imprezach pozwala nam na lepszą integrację grupy, przeżycie dużych emocji i wrażeń oraz zapoznanie się z naszą kulturą i tradycją.

Zajęcia z Carvingu

W cotygodniowych zajęciach kulinarnych uczestnicy pobytu dziennego jak i całodobowego poznawali podstawy carvingu. Carving – jest umiejętnością artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z Dalekiego Wschodu, która ćwiczy cierpliwość, precyzję ruchów jak i rozwija wyobraźnię. Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem rodzimych warzyw i owoców. Uczestnicy zapoznali się z podstawowym sprzętem do carvingu i uczyli się go używać. Wszyscy z zaangażowaniem wzięli udział w zajęciach a wykonane przez siebie ozdoby zjedli z smakiem. Wykonywane czynności w formie zabawy dostarczyły uczestnikom mnóstwo radości i satysfakcji.

POWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

Delegacja uczestników wraz z opiekunami w dniu 19 kwietnia wzięła udział w Powiatowych Obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – Festiwal Twórczości Artystycznej – ,,To, co mi w duszy gra…” organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Łęcznej oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Łęcznej. Wydarzenie miało na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej na problemy zdrowia psychicznego.  Podczas tegorocznych obchodów jeden z naszych uczestników Pan Adam Richaud  zaprezentował trzy utwory muzyczne, po wykonaniu których otrzymał gromkie brawa. Na prezentowanym  przez nas stoisku znalazły się prace wykonywane na zajęciach terapeutycznych  w Centrum przez uczestników pobytu dziennego oraz całodobowego. Wydarzenie to miało charakter integracyjny- wspólne tańce, rozmowy oraz wymiana doświadczeń sprawiły, iż wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina. 

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego przesłaniem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej na problemy zdrowia psychicznego. Symbolem tego Dnia jest kolor niebieski. Aby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu organizowane są akcje – „Zaświeć się na niebiesko”. Nasi uczestnicy także włączyli się w tą akcje przygotowując dekoracje sali w kolorze niebieskim, a także elementy ubioru jaki mieli na sobie miały właśnie odcienie tego koloru. Pamiątkowe zdjęcie wyraża naszą solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

SUKCES UCZESTNIKA POBYTU DZIENNEGO

Pan Adam Richaud uczestnik pobytu dziennego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie w dniu 31.03.2023r odebrał zaszczytny tytuł Osobowość Roku 2022 w Powiecie Łęczyńskim w kategorii Kultura. Wyróżnienia zostało przyznane za przełamywanie barier przez osoby z niepełnosprawnościami poprzez m.in występ na 25. Spotkaniu z Piosenką Dom. Jego wykonanie utworu „Polskie kwiaty” zachwyciło publiczność.

Jak Pan Adam mówi o sobie – „Największą moja pasją jest śpiew, muzyka. Występowałem, śpiewałem w różnych zespołach muzycznych, między innymi z fundacją braci Golców.  Obecnie uczęszczam do Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Jaszczowie, gdzie realizuje swoje zainteresowania i rozwijam pasje wokalne”

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

W dniu 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Cała społeczność Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego także włączyła się w „Kolorową Akcje”, zakładając kolorowe skarpetki nie do pary wyrazili tolerancję, solidarność z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami. Uczestnicy w geście solidarności wykonali kartki pełne ciepłych słów skierowanych w stronę osób dotkniętych Zespołem Downa.

21 marca jest także pierwszym dniem kalendarzowej Wiosny. W tym dniu uczestnicy wykonali zgodnie ze zwyczajem Marzannę, którą następnie w symboliczny sposób utopili w wodzie. W ten sposób pożegnaliśmy Zimę a pełni radości i nadziei powitaliśmy Wiosnę. 

DZIEŃ MĘŻCZYZNY

W ramach wdzięczności za pięknie przygotowany Dzień Kobiet Panie z Centrum zorganizowały krótką część artystyczną z okazji Dnia Mężczyzny. Nie zabrakło upominków oraz miłych słów skierowanych do Panów. Wszyscy uczestnicy kosztując słodki poczęstunek integrowali się, rozmawiali na interesujące ich tematy oraz żartując miło spędzali czas. 

Drodzy Panowie ! Samych wspaniałych i słonecznych dni, słońca w błękicie, uśmiechu przez calutkie życie. Niech Wam się spełnia wszystkie marzenia no i przede wszystkim najlepsze życzenia!  

DZIEŃ KOBIET

„8 marca dzień radosny,

dużo kwiatów, dużo wiosny.

Niech dla Was słońce świeci,

niech Wam czas radośnie leci”.

Panowie z Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego również zadbali o to aby ten  wyjątkowy dzień przebiegł w odświętnej atmosferze. Uczestnicy przygotowali dla Pań krótka część artystyczną, w czasie której ujawnili swoje zdolności teatralne oraz muzyczne. Panowie wręczyli Paniom kwiaty oraz drobne własnoręcznie przygotowane upominki. Niespodzianki te niewątpliwie wprawiły nasze uczestniczki w dobry nastrój i przyczyniły się do poprawy ogólnego samopoczucia. Bardzo Serdecznie Dziękujemy Panom za zorganizowanie tak miłego dnia!   

ZABAWA WALENTYNKOWA

W Centrum odbyła się Zabawa Walentynkowa zorganizowana przez zespół wspierająco- aktywizujący COM. Uczestnicy, zarówno pobytu dziennego jak i całodobowego zaangażowali się w przygotowania zabawy karnawałowo – walentynkowej, wspólnie dekorowali salę oraz przygotowywali stroje. Nie zabrakło czerwonych serc oraz kartek walentynkowych wyrażających sympatię bliskiej osobie. Uczestnicy podczas terapii kulinarnej przygotowywali słodki poczęstunek. Walentynki upłynęły w bardzo serdecznej, pełnej radości atmosferze.

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W CHEŁMIE

Uczestnicy Centrum w dniu 25 stycznia wzięli udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Gloria” organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Chełmie. Nasze Centrum reprezentowali : solista Adam Richaud w towarzystwie zespołu uczestników w składzie : Dorota Siedlecka, Wiktor Kowalski, Ewelina Mazurek, Robert Dobosz.  Uczestnicy zaprezentowali dwa utwory „Pastorałka od serca do ucha” oraz „Do szopy do szopy wszyscy”. Za udział w przeglądzie otrzymali  upominki indywidualne oraz dyplom i statuetkę dla Centrum.  Po zakończonych występach uczestnicy integrowali się w takcie wspólnej zabawy tanecznej. 

SPOTKANIE NOWOROCZNE W DĄBROWEJ

W dniu 13 stycznia uczestnicy pobytu dziennego oraz całodobowego Centrum wraz z opiekunami, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie w woj. łódzkim. Delegacja naszych uczestników wzięła udział w oficjalnym rozstrzygnięciu III Wirtualnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych organizowanego przez DPS w Dąbrowie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez społeczność dąbrowskiego ośrodka. Wzięliśmy udział w oficjalnej części wydarzenia, mieliśmy także możliwość obejrzenia przedstawienia – Jasełek w którym wystąpili mieszkańcy DPS.  Wizyta była okazją do zwiedzenia DPS oraz pobliskich obiektów w pełni przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością a mianowicie – mieszkania treningowych oraz nowo wybudowanego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Wyjazd miał na celu integracje osób niepełnosprawnych oraz wymianę doświadczeń. Bardzo Serdecznie Dziękujemy za zaproszenie.

BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 09.01.2022r. odbył się Bal Karnawałowy w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Jaszczowie, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy pobytu dziennego i całodobowego ośrodka oraz obecni pracownicy. Bal rozpoczął się od prezentacji kostiumów stworzonych specjalnie na tą okazję. Każdy z uczestników zaprezentował  się w samodzielnie przygotowanym stroju. Nie zabrakło postaci takich jak: Wróżka, Księżniczka, Czerwony Kapturek, Zorro, Kucharz, pielęgniarka, Mikołaj itd.  W trakcie balu karnawałowego były organizowane różne konkursy i zabawy dla uczestników, które kształtowały umiejętności wspólnej zabawy i współdziałania w grupie. Specjalnie na tą okoliczność został przygotowany poczęstunek oraz napoje. Uczestnicy w miłej atmosferze bawili się, tańczyli i śpiewali znane i ulubione przeboje muzyki tanecznej. Pod koniec zabawy karnowałowej zostali wybrani król
 i królowa balu, którzy w nagrodę zatańczyli twista.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

8 grudnia w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Jaszczowie odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Tematem warsztatów był wieniec świąteczny. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele sześciu zaproszonych placówek: Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, Zakład Aktywności Zawodowej w Jaszczowie, Powiatowy Dzienny Dom Seniora w Jaszczowie, Ośrodek Rewalidacyjno- Opiekuńczy w Łęcznej oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chełmie. Wieńce świąteczne miały formę koła z możliwością powieszenia lub położenia. Część materiałów dekoracyjnych naturalnych została zebrana wcześniej przez uczestników: szyszki, żołędzie, liście, dzika róża. Pozostałe elementy zostały zakupione w ramach treningu budżetowego przez uczestników i opiekunów COM. Uczestnicy warsztatów w miłej przedświątecznej atmosferze wzięli udział w tworzeniu ozdoby bożonarodzeniowej według własnego pomysłu i wykonania. Po zakończonej pracy uczestnicy zajęć wspólnie zaśpiewali ulubione i znane przez wszystkich kolędy. Zaś słodki poczęstunek przygotowany został w ramach zajęć kulinarnych przez uczestników i pracowników Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego. To miłe wydarzenie pozostanie na długo w pamięci a wspomnienia zostały uwiecznione w postaci zdjęć.

MIKOŁAJKI W CENTRUM

Jak co roku 6 grudnia z  wizytą do Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego przybył Mikołaj z workiem prezentów. Uczestnicy zajęć, mieszkańcy oraz pracownicy ośrodka z radością przyjęli gościa wraz z orszakiem śnieżynek. Spotkanie to było wprowadzeniem do świątecznego nastroju wyzwalającego uczucie radości, zadowolenia i wspólnej zabawy.  Uczestnicy zajęć terapeutycznych wzięli udział w działaniach, których celem było pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych, stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć  podczas uroczystości, prezentowanie własnych umiejętności, doskonalenie umiejętności komunikowania się oraz wszechstronne stymulowanie uczestników poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych. Mamy nadzieję że w przyszłym roku Mikołaj odwiedzi nas również.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWOŚCIAMI

W dniu 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami
i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania. Uczestnicy Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego osoby z niepełnosprawnościami, również uczcili swoje Święto. Uczestniczyli w pogadankach
 i projekcjach multimedialnych, oraz wspólnie wykonali pracę plastyczną kojarzącą się z  tym dniem . Wspólne zajęcia pozwoliły na umocnienie przyjacielskich relacji oraz więzi grupowych i indywidualnych. Zajęcia grupowe odbywały się w miłej atmosferze. Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu zostało wykonane pamiątkowe zdjęcia.  

W tum szczególnym dniu życzymy Naszym Uczestnikom, zdrowia, realizacji planów tolerancji życzliwości odwagi i konsekwencji w dążeniu do niezależności.

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Dnia 14.11.2022r. mieszkańcy oraz uczestnicy Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w Koncercie Pieśni Patriotycznej w Kijanach w wykonaniu muzyków z Filharmonii Lubelskiej. Była to kontynuacja obchodów Narodowego Święta Niepodległości zainicjowanych przez władze powiatu  łęczyńskiego. Uczestnicy  chętnie wzięli udział w tych uroczystościach, których celem była edukacja historyczna, poszukiwanie dawnych, zapomnianych już pieśni, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz aktywizowanie środowiska lokalnego do udziału w wydarzeniach  o charakterze patriotycznym. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach za zaproszenie oraz dostarczenie niezapomnianych przeżyć artystycznych.

OBCHODY 11 LISTOPADA

Dnia 10.11.2022 w naszym ośrodku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 104 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji gościliśmy Starostę Powiatu Łęczyńskiego Pana Krzysztofa Niewiadomskiego oraz dyrektorów i kierowników jednostek powiatu łęczyńskiego: Elżbietę Brodzik-Dyrektor ZAZ Jaszczów, Iwonę Sawicką- p.o Kierownika PDDS Jaszczów, Agnieszkę Korzeniewską -Dyrektor PCPR w Łęcznej, Monikę Bogusz-Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej oraz przyjaciół Centrum. Podczas występu nie zabrakło wierszy oraz pieśni patriotycznych z akompaniamentem akordeonu ,na którym przygrywał jeden z naszych uczestników. Celem obchodów było kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości, poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny oraz  doskonalenie umiejętności artystycznych. Wszyscy uczestnicy z zaangażowaniem wzięli udział w akademii za co im bardzo dziękujemy i gratulujemy, gościom  dziękujemy za przybycie oraz wspólnie spędzony czas.

25 SPOTKANIA Z PIOSENKĄ „DOM”

W dniach 7-8 listopada w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbyły się 25 Spotkania z Piosenką „Dom”. Organizatorami tego wydarzenia byli Fundacja Nieprzetartego Szlaku oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Akademia Artystyczna” z Lublina.

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w tym jakże ważnym w środowisku osób niepełnosprawnych wydarzeniu. Pan Adam Richaud wystąpił na scenie prezentując piosenkę „Polskie kwiaty”. Wykonanie zachwyciło  publiczność, która razem z panem Adamem wykonała wspólnie utwór. Uczestnik otrzymał głośne brawa oraz słowa uznania. Po zakończonych występach wszystkich artystów przeprowadzone zostały warsztaty wokalne pod okiem ekspertek – artystek chóru Teatru Muzycznego, w których uczestnicy brali aktywny udział. Wydarzenie na długo pozostanie w pamięci Naszych uczestników, a znajomości zawarte podczas festiwalu będą owocować w przyszłości. 

XVI PRZEGLĄD POEZJI RECYTOWANEJ I ŚPIEWANEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W BISZCZY

W 16.10.2022 uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w XVI Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych w Biszczy. W przeglądzie wystąpiły placówki z woj.lubelskiego prezentując swoje umiejętności recytatorskie jak również wokalne.  Nasze Centrum reprezentowali : Pan Adam Richard z utworem „Thinking Out Loud”-(Ed Sheeran), oraz Pani Ewelina Mazurek i Pan Sławomir Jasielski zaprezentowali wspólnie recytowany wiersz „Trzeba marzyć” Jonasza Kofty.  Pan Adam swoim występem zachwycił publiczność oraz organizatorów i otrzymał jako wokalista wyróżnienie.  Przegląd przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze, a wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci naszych uczestników.

DZIEŃ CHŁOPAKA

,,Z okazji tego dnia niezwykłego, życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego
Humoru radosnego i aby codziennie spotkało Was coś magicznego”  

30 września już  po raz kolejny obchodziliśmy w COM Dzień Chłopaka. Dzień ten przebiegał w atmosferze życzliwości i wprowadził radosny nastrój, wynikający z zabawy. Uczestniczki zajęć terapeutycznych wykonały dla panów ich portrety a następnie wręczyły je z drobnymi upominkami. W ten sposób uczestnicy nawiązują bliski, serdeczny kontakt z osobami z najbliższego otoczenia w czasie wspólnego działania.

NARODOWE CZYTANIE 2022

W sobotę 3 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała 11. edycję Narodowego Czytania 2022. Tegoroczną lekturą były Ballady i romanse Adama Mickiewicza.  Uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie także włączyli się w tą akcje. Został odczytany fragment ballady pt. „Powrót taty”. Utwór jest opowieścią o miłości, która łączy dzieci i ojca oraz o lęku o ukochaną osobę. Ballada ta jest opowieścią o sile jaką ma duchowość i modlitwa w życiu człowieka.

DOŻYNKI POWIATU ŁĘCZYNSKIEGO

4 września w Cycowie grupa uczestników z naszego Centrum  uczestniczyła w Dożynkach organizowanych przez Powiat Łęczyński. Po mszy św. w kościele pw. św. Józefa odbyło się  uroczyste przejście korowodu dożynkowego. Podczas uroczystości  święta plonów można było podziwiać piękne i różnorodne wieńce, spróbować potraw regionalnych, obejrzeć oraz zakupić niepowtarzalne dzieła rękodzielnicze a także miło spędzić czas. Nasi uczestnicy również zaprezentowali swoje prace wykonywane podczas terapii zajęciowej przy wsparciu specjalistów. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród oglądających. Udział naszych uczestników w tym pięknym wydarzeniu wpłynął pozytywnie na samoocenę, wiarę w to, że warto otwierać się na kontakt z drugim człowiekiem, był dopełnieniem  terapii. Dziękujemy organizatorom za umożliwienie czynnego udziału w uroczystości.

Katarzyna Borowiec
opiekun O.N.

XV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny

W dniu 27 lipca, na Kodeńskiej Kalwarii już po raz XV odbył się Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. Swoje zdolności i umiejętności  zaprezentowali soliści i zespoły wokalne, taneczne, instrumentalne działające w placówkach na rzecz osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa lubelskiego. Naszą placówkę reprezentował pan Adam Richaud z utworami: „You raise me  up”(Josh Groban), „Nie liczę godzin i lat”(Andrzej Rybiński), „Perfekt” (Ed Sheeran). Występ został nagrodzony gromkimi oklaskami i gratulacjami od prowadzących. Pan Adam otrzymał dyplom, puchar i drobny upominek. Podczas festiwalu panowała cudowna, ciepła atmosfera, każdy mógł poczuć się wyjątkowo. Festiwal współfinansowany był ze środków PEFRON, środków Gminy Kodeń, Powiatu Bialskiego oraz licznego grona sponsorów. 

Katarzyna Borowiec
opiekun O.N.

ZAJĘCIA RUCHOWE

W ramach zajęć terapeutycznych na świeżym powietrzu uczestnicy wraz z opiekunami wyszli do pobliskiej siłowni znajdującej  się na terenie  Ośrodka Rekreacji w Jaszczowie nad rzeką Wieprz. Celem zajęć ruchowych oprócz nabywania ogólnej sprawności oraz zwinności fizycznej, było doskonalenie umiejętności bezpiecznego korzystania ze sprzętu oraz bezpiecznego poruszania się podczas gier i zabaw na powietrzu, integracja uczestników w grupie, wzmacnianie wiary we własne możliwości oraz budowanie zainteresowania otaczającym światem i poszanowaniem przyrody.

WSPÓLNIE MIŁO SPĘDZAMY CZAS

W trakcie okresu wakacyjnego gościmy cyklicznie wychowanki Młodzieżowego Ośrodka – Wychowawczego w Podgłębokiem. Dziewczęta w ramach wolontariatu spędzają czas z uczestnikami COM rozwijając postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, życzliwości i bezinteresowności. Podczas jednego ze spotkań dziewczęta przygotowały dla naszych uczestników przedstawienie pt. „Takie Coś”. Spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu wybraliśmy się wszyscy  nad pobliską rzekę Wieprz gdzie odbyły się zajęcia ruchowe. Bardzo serdecznie dziękujemy dziewczętom z MOW w Podgłębokiem za mile oraz aktywnie spędzony czas.

ROBIMY BROSZKI

W dniu dzisiejszym mieszkańcy i uczestnicy dziennej terapii w COM zrobili piękne broszki. Zostały zrobione z użyciem kolorowych resztek tkanin i koralików. Podczas zajęć uczyliśmy się dobierać kolory i łączyć faktury tkanin. W miłej atmosferze powstały takie o to dzieła.

ZAJĘCIA KULINARNE

Zajęcia kulinarne stwarzają okazję do dzielenia się wrażeniami z wcześniejszych  obserwacji dotyczących różnych działań, potraw i przepisów. Podczas działań uczestnicy zajęć  dbają o estetykę i higienę całego otoczenia. Poprzez kulinarną zabawę zdobywają nowe doświadczenia, odkrywają nowe, ciekawe smaki i mają możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować dla siebie posiłek. W dniu dzisiejszym uczestnicy zajęć kisili wspólnie ogórki. Własnoręcznie przygotowali warzywa, dodali niezbędne przyprawy i uprzątnęli stanowisko pracy. W ten sposób uczestnicy doskonalili umiejętność współpracy w grupie oraz podejmowali działania na rzecz grupy dla osiągnięcia wspólnych celów. 

DZIEŃ FRYTEK

Wszyscy je znają i większość nawet lubi. Pochodzą z Belgii, a dziś znajdziemy je na całym świecie. Frytki, czyli po prostu smażone ziemniaki mają swoje święto, które obchodzimy 13 lipca. Frytki powinny być sporządzane ze specjalnych odmian ziemniaków, zawierających duże ilości skrobi i o podłużnym kształcie bulwy. Frytki wytworzone z takich odmian ziemniaków nie wchłaniają dużych ilości tłuszczu, przez co są smaczniejsze i mniej ciężkostrawne. Popularna przekąska ma kilka odmian. Oprócz klasycznej i pierwotnej wersji frytki belgijskiej, charakteryzującej się swoją grubością rozróżniamy jeszcze kilka innych: proste, karbowane czy długie i cienkie. Dzisiaj w Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnym królowały na naszych stołach. Uczestnicy zajęć kulinarnych własnoręcznie wykonali frytki zapiekane w piekarniku z dodatkiem przypraw, z małą ilością tłuszczu, które następnie zjedli ze smakiem. Celem tej formy terapii jest realizowanie zamiłowań kulinarnych, rozwijanie ich oraz prezentacji swoich osiągnięć. Poprzez udział w zajęciach uczestnicy poznają zasady higieny, zdrowego żywienia oraz wpływu diety na poprawę zdrowia i samopoczucia.

TKANIE GOBELINÓW

W ramach terapii zajęciowej odbywającej się w naszym Centrum, zgłębialiśmy tajniki tkania na krośnie. Tkanie gobelinów to sztuka „malowania” nicią znana od bardzo dawnych czasów. Pozwala tworzyć przepiękne, wzorzyste tkaniny za pomocą włóczki. Czynność ta pozwala rozwinąć zdolności manualne, motorykę małą i daje dużo satysfakcji z wykonanej pracy.

autor: Marzena Krukowska opiekun ON

SEZON TRUSKAWKOWY ROZPOCZĘTY

Korzystając z dostępności truskawek w ramach cyklicznych zajęć kulinarnych, przygotowywaliśmy pyszne potrawy w których królowały truskawki a mianowicie pierogi z truskawkami oraz makaron z truskawkami.

WARSZTATY O TEMATYCE ZIELARSKIEJ

W ramach działań integracyjno – terapeutycznych uczestnicy pobytu dziennego oraz całodobowego wraz z opiekunami odwiedzili i miło spędzili dzień w Zagrodzie Edukacyjno – Twórczej: Zielona Babka. Z naturą w tle, wśród śpiewu ptaków z zaciekawieniem wysłuchaliśmy cennych informacji na temat znaczenia ziół w życiu naszych przodków, wykorzystywanie „roślin spontanicznych” a więc pospolitych chwastów w życiu codziennym, a nawet magiczne ich zastosowanie i właściwości lecznicze. Wykorzystując skarby natury Uczestnicy  samodzielne wykonywali autorskie i niepowtarzalne torby eko na zakupy.  Wśród świeżych pachnących ziół piekliśmy kiełbaski na ognisku.  Zadowoleni, z uśmiechem na twarzy i pełni energii wróciliśmy do Centrum.  Wspólny wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy „Zielona Babka” za przesympatyczny czas.

ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE – OBRAZ PRZESTRZENNY

Podczas zajęć terapeutycznych uczestnicy wykonali obraz przestrzenny z materiałów recyklingowych- rolki po ręcznikach papierowych, papierze toaletowym, kulki kolorowej bibuły. Zajęcia miały na celu pobudzenie wyobraźni i kreatywności uczestników, usprawnienie zdolności manualnych. Uczestnicy podczas wykonywania prac miło spędzili czas we wspólnym towarzystwie, integrowali się ze sobą rozmawiając na dowolne tematy. Uczestnicy uwiecznili swoje prace na fotografiach.

WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ

W dniu 9 maja 2022r Druchowie z Ochotniczej Straży Pożarnej odwiedzili mieszkańców i uczestników Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie. Celem spotkania było przeprowadzenie pogadanki dotyczącej tematyki bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarów-w domu, na podwórku, a także w miejscach w których mogą znaleźć się osoby niepełnosprawne. Nie brakowało także bardzo istotnych pytań, między innymi o to do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną. Druhowie w trakcie prowadzenia części teoretycznej przypomnieli uczestnikom o sposobie prawidłowego alarmowania służb ratowniczych o niebezpieczeństwie. Dużą ciekawość wzbudził sprzęt ochrony osobistej strażaków, mógł go przymierzyć każdy chętny uczestnik. Na zewnątrz odbył się pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej z wykorzystaniem węża strażackiego oraz innych sprzętów znajdujących się w wyposażeniu wozu strażackiego. Dziękujemy naszym druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Milejowie za dostarczenie niezbędnych informacji i wskazówek na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz poznania codziennych trudów pracy strażaka.

KONKURS WIELKANOCNY

Dnia 21.04.2022r, w Starostwie Powiatowym w Łęcznej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom dwóch powiatowych konkursów.  Pani Ewelina Mazurek, uczestniczka dziennej terapii zajęciowej w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Jaszczowie, za udział w konkursie ” Stół przystrojony tradycją”, w kategorii uczniowie szkół średnich i dorośli otrzymała wyróżnienie i nagrodę rzeczową.
Gratulujemy!!!

KONKURSY PLASTYCZNE

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie wzięli udział w dwóch konkursach plastycznych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury Milejowie tj. III Wojewódzki Konkurs na Palme i Pisankę Wielkanocną -eliminacje gminne, oraz „Tradycje Wielkiej Nocy”-Niebiesko-żółta kartka wielkanocna 3d.
Oto wyniki konkursów:
Tradycje Wielkiej Nocy:
Dorota Siedlecka – miejsce II
Natalia Koziej-miejsce III
III Wojewódzki Konkurs na Palme i Pisankę Wielkanocną:
Pisanka współczesna:
Mirosław Nowak-miejsce III
Pisanka tradycyjna:
Andrzej Jędrusiak -miejsce II
Palma Współczesna:
kategoria indywidualna – wyróżnienie Krystian Łach
kategoria grupowa -Sławomir Jasielski, Mirosław Nowak-miejsce II
                             Uczestnicy pobytu dziennego i całodobowego COM Jaszczów -wyróżnienie
Palma tradycyjna:
Józef Plewik -miejsce I-(etap wojewódzki) Adam Richaud -miejsce III   
Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w dniu 9 kwietnia 2022 (sobota) w GOK Milejów.

PRACĘ TECHNIKĄ ” String art”

W ramach zajęć terapeutycznych uczestnicy poznali technikę „String art”.  Jest to technika wyszywania/wyplatania różnych obrazków z kolorowej włóczki, muliny lub nici na drewnie. Kontury wyplatanych wzorów najpierw „nanosi” się rysując konkretny wzór, a następnie wbija się w kontur gwoździe, które stają się „stelażem” dzieła. Zajęcia miały na celu usprawnienie zdolności manualnych uczestników jak również rozwijanie kreatywności oraz estetyki pracy. W ten sposób powstały piękne prace, które będą zdobić pomieszczenia ośrodka.

WIZYTA FUNKCJONARIUSZY POLICJI

W dniu 23 marca gościliśmy w naszym ośrodku funkcjonariuszy Policji  z Łęcznej.
Spotkanie miało na celu uświadomienie uczestnikom zagrożeń czyhających na nich
 w Internecie, telefonii komórkowej oraz przy osobistym kontakcie z potencjalnymi oszustami. Funkcjonariusze przybliżyli uczestnikom realne sytuacje z życia, które wydarzyły się w naszym powiecie. Rozmawialiśmy o sposobach jakimi posługują się oszuści, aby wyłudzić spore sumy pieniędzy szczególnie od osób starszych, niepełnosprawnych czy samotnych. Uczestnicy spotkania z zaangażowaniem i wielkim zaciekawieniem wsłuchiwali się w wypowiedzi funkcjonariuszy, którzy prezentowali temat w sposób interesujący dla słuchaczy. Policjanci odpowiadali na zadawane przez uczestników pytania w sposób wyczerpujący i rzeczowy. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i dostarczenie ważnych informacji.

Dzień Kobiet

,8 Marca dzień radosny
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Ciebie słońce świeci,
Niech Ci czas radośnie leci”.

Tymi słowami przywitali nas panowie z Centrum Opiekuńczo -Mieszkalnego w Jaszczowie. Dzień ten jest wspaniałą okazją ,aby mężczyźni pokazali paniom, jak bardzo je cenią. Tak stało się i tym razem. Panowie obdarowali nas kwiatami oraz drobnymi upominkami. Nie obyło się także bez wierszy napisanych specjalnie na tą okazję oraz kartek wykonanych własnoręcznie przez panów. W miłej atmosferze świętowaliśmy ten dzień ,przy dźwiękach ulubionej muzyki i w pełnej życzliwości i szacunku dla drugiego człowieka.

Tłusty czwartek

„Góra pączków, za tą górą

tłuste placki z konfiturą,

za plackami misa chrustu,

bo to dzisiaj są zapusty”

Tymi słowami rozpoczął się w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym słodki dzień – Tłusty Czwartek. Uczestnicy ośrodka w tym dniu poznali tradycję i obrzędy związane z tym świętem, oglądali filmy edukacyjne o produkcji pączków. Odczytywane były wierszyki o Tłustym Czwartku. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków oraz faworków wykonanych samodzielnie przez mieszkańców Tradycja w narodzie rzecz święta, a my dobre tradycje pielęgnujemy. Niech naszą słodką tajemnicą zostanie, kto okazał się największym łasuchem i zjadł w tym dniu najwięcej pączków !

Za nami Tłusty czwartek 24 lutego 2022r był w naszym ośrodku dniem, w którym królowały faworki i pączki serowe . Aby godnie uczcić tradycję Tłustego Czwartku mieszkańcy i pracownicy COM przygotowali te wspaniałe słodkości , które następnie degustowali w miłej atmosferze.

Akcja Edukacyjna „Wszystkie Kolory Świata”

Uczestnicy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego szyjąc lalki przyłączyli się do Akcji Edukacyjnej organizowanej przez UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Celem tej akcji jest kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na inne kultury i narodowości ,ale przede wszystkim zebranie środków finansowych na zakup szczepień dla potrzebujących dzieci na świecie. Nasi uczestnicy również uszyli lalki które następnie zostaną poddane licytacji ,a zebrane w ten sposób fundusze będą przeznaczone na zakup szczepionek. Dziękujemy naszym uczestnikom za wielkie zaangażowanie w akcje.

Wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

W 2021 roku osoby z niepełnosprawnością korzystające z usług Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Jaszczowie, otrzymali wsparcie rzeczowe w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” realizowanego ze środków PFRON. Otrzymana pomoc rzeczowa pozwoliła na doposażenie placówki w min środki ochrony indywidualnej tj. rękawice oraz maseczki ochronne, płyny do dezynfekcji, ozonatory, stacje do dezynfekcji rąk, oraz drobne wyposażenie AGD (mop parowy, roboty sprzątające, pralka, lodówka). Możliwy był również zakup paczek żywnościowych. Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne zostało doposażone również w sprzęt rehabilitacyjny tj. atlas do ćwiczeń, rowerek stacjonarny, tor do nauki chodzenia, pozwalający na poprawę kondycji psycho – fizycznej uczestników COM w Jaszczowie.